Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi notlarını hesaplamanın tam yöntemini bilmemekte tek bildiğimiz çok farklı bir algoritma yürütüldüğü gerçeğidir. Yorum olarak yapabileceğimiz analizler ise; kredi notunuzun düşmesindeki en büyük etken, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzensiz yapılmasından dolayıdır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi notlarını hesaplamanın tam yöntemini bilmemekte tek bildiğimiz çok farklı bir algoritma yürütüldüğü gerçeğidir. Yorum olarak yapabileceğimiz analizler ise; kredi notunuzun düşmesindeki en büyük etken, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzensiz yapılmasından dolayıdır. Mevcutta herhangi bir bankaya kredi borcunuz varsa ve farklı bir bankadan kredi kullanmayı düşünüyorsanız ilk kullandığınız kredinizin devam etmesi size dur demektedir. Kredi başvuruları yaparak belki şu banka kredi verir mantığı ile kredi notunuzu her sorgulamada düşürmekte olduğunuzu da bilmelisiniz. Kredi notunun yükselme hesabı ise; siz düzenli bir şekilde ödemelerinizi yaptıktan sonra her ay ödemenizin üstüne puan gelerek birikmektedir. Ödenmeyen kredi borçlarının akıbetini ise buradan öğrenme şansına sahipsiniz.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu hesapları tamamen matematiksel bir algoritmaya sahiptir. Kredi notu 0 puan ile 1900 puan aralıklarında gider gelir. Minimum 0, Maksimum 1900’e kadar çıkar. 0 çok düşük bir kredi notu olarak bilinirken 1900 en yüksek not olarak bilinir.  Buna göre; 0 – 799 riskli müşteri olarak gözlemlenir. 800 – 1299 orta riskli, 1300-1499 az riskli, 1500-1699 iyi, 1700-1900 çok iyi olarak hesap edilir. Sıralamasıyla renkler ise; kırmızı, turuncu, sarı, açık yeşil, koyu yeşil olarak sınıflandırılır. Bu rakamlara göre anlaşılacağı üzere, bankaların kredi notu düşük olan kişileri ayırt edici bir renk kullanmış olup aynı zamanda düzensiz ve güvensiz müşteri olarak görülürler. 

kredi notu neye göre hesaplanır kredi notu nasıl hesaplanıyor kredi notum en düşük kaç olmalıdır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!