Türkiye İslami Giyim Sektöründe İlk Sırada Yer Alıyor!

Glocalities adlı araştırma şirketinin yaptığı bir araştırma İslami pazardaki rakamları ortaya koydu.

Türkiye İslami Giyim Sektöründe İlk Sırada Yer Alıyor!

Glocalities adlı araştırma şirketinin yaptığı bir araştırma İslami pazardaki rakamları ortaya koydu.

Müslümanların Küresel Ekonomideki Rolü Artacak

Dünya genelinde her dört kişiden birinin Müslüman olduğu yapılan araştırmalar sonucunda biliniyor. Müslümanların genel olarak Asya ve Ortadoğu’da bulunduğu sanılsa da bu sayı dünya genelinde pek çok ülkede oldukça yüksek. Şu an dünya genelindeki bulunan 1.7 milyar kişinin Müslüman olduğu ve bu sayının 21. yüzyılda iki kat artacağı söyleniyor. Hal böyle olunca Müslümanların global ekonomideki rolünün de artacağı gerçeği ortaya çıkıyor.

İslami Bankacılık Giderek Büyüyor                 

Glocalities adlı araştırma şirketi bu konuda bir araştırma yaptı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve Hindistan, Endonezya gibi ülkelerin de dahil olduğu 24 ülke genelinde yapılan araştırmaya göre Müslüman ülkelerde İslami bankacılık alanının giderek artması ve ülke pazarlarında tüketimin fazlalaşmasından dolayı Müslümanların küresel ekonomide giderek daha fazla siz sahibi olacağı sonucuna varıldı.

Glocalities araştırma şirketi tarafından bu konuda bir de rapor hazırlandı. Hazırlanan rapora göre İslami tüketim pazarının 2013 yılında 3.6 trilyon dolar olarak kaydedilirken, bu rakamın ve pazarın büyüklüğünün 2020 yılına gelindiğinde 5 trilyon doları aşacağı ön görülüyor. Dünya genelinde 24 ülkede yapılan araştırmaya göre satın alma gücünün giderek arttığı, bunun da Müslüman pazarlarda tüketim artışına neden olduğu, İslami bankacılığın dünya genelinde gelişim gösterdiği, tüm bu sebeplerden dolayı bu kesimin kürsel ekonomideki rolünün artacağının tahmin edildiği bildirildi.

Türkiye BAE’yi Geçti

Moda sektörü, İslami kesimdeki tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği sektörlerden biri. Hem gelir düzeyi yüksek olan Müslüman ülkelerde, hem de bu kesimin yoğun olarak yaşadığı batı ülkelerinde İslami moda sektörü hızlı yükseliş kaydediyor. 2013 yılında 266 milyar dolar hacme sahip olan İslami moda sektörünün 2019 yılında 488 milyar dolarlık hacme ulaşmasının beklendiği de Glocalities’in raporunda yer alan bilgiler arasında bulunuyor.

Türkiye İslami giyim sektöründe 39.3 milyar dolarlık tüketim kapasitesi ile ilk sırada yer alıyor. Türkiye’nin ardından ikinci sırada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), üçüncü sırada da Endonezya ve İran bulunuyor. 

Glocalities Türkiye İslami giyim İslami moda Türkiye İslami moda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!