Motorin Litre Fiyatı Tüm Dönemlerin Rekor Seviyesine Yükselecek!

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını belirleyen en önemli faktörler döviz kuru, vergiler ve petrol fiyatları.

Motorin Litre Fiyatı Tüm Dönemlerin Rekor Seviyesine Yükselecek!

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını belirleyen en önemli faktörler döviz kuru, vergiler ve petrol fiyatları. Vergilerde uzun zamandır herhangi bir değişiklik yapılmadığı baza alındığı zaman döviz ve petrolde meydana gelen hareketler akaryakıt fiyatlarını sürekli olarak değiştiriyor.

Motorine Zam!

Benzin fiyatları 5 lirayı uzun zaman oldu ancak son zamanlarda meydana gelen fiyat artışları sebebi ile motorin fiyatı da tarihte ilk ez 5 liranın üzerine çıkacak. Motorine bu gece yarısından itibaren zam gelecek. Gelen zam ile birlikte motorin litre fiyatı 5.07 ile 5.08 lira düzeyine artacak. Yani dizel aracı olan vatandaşların 5 liranın altında bir fiyatla depolarını doldurmak için bu gece yarısına kadar vakitleri var.

Motorin Fiyatı Nasıl Arttı?

Motorin fiyatının ilk defa 3 liranın üzerine çıktığı tarih 2011 Şubat ayı. Bu seviyelerde bir süre devam eden motorin fiyatı sonrasında 2012 yılının Mart ayında 4 liranın üzerine çıktı. 2014 şubat döneminde motorin fiyatı günümüzdeki seviyelerine kadar ulaşmıştı. Yani söz konusu dönemde bu fiyat 4,76 TL'ye kadar çıkmıştı. Bu fiyat o dönem için tarihi bir seviye olarak kayıtlara geçmişti ve sonrasında litre fiyatında düşüşler yaşanmaya başlamıştı. Motorin 2014 yılını 3.90 TL ile kapatıp, 2015 yılının nisan ayında yeniden 4 liraya yükselmişti ve 2016 yılında dövizde meydana gelen gerileme ile tekrardan 3.54 lira seviyesine inmişti. Fakat bu tarihten sonra tekrardan artış meydana geldi ve motorin fiyatları 4 liranın altına hiç inmedi. Geçen yılın sonunu 4,63 lira ile kapatan motorin, bu yılın yaz döneminde yine düşüş eğilimi gösterse de sonrasında yine hep yükselişe geçti ve 30 Ekim günü 4,97 TL'den piyasaya sürüldü. 11 Kasım 2017 tarihi itibari ile de tüm dönemlerin rekor seviyesi olan 5 liranın üzerinden piyasaya çıkacak.

akaryakıt fiyatları Motorin döviz kuru vergi petrol fiyatları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!