İhracatta Hem Miktar Hem de Değer Yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 eylül dönemine ait Dış Ticaret Endeksleri raporunu yayınladı.

İhracatta Hem Miktar Hem de Değer Yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 eylül dönemine ait Dış Ticaret Endeksleri raporunu yayınladı.

İhracat Birim Değer Endeksi Arttı

Yayınlanan rapora göre ihracatta birim değer endeksi eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 oranında artış gösterdi. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,3 oranında düşüş gösterirken, yakıt haricindeki tüm ham maddelerde yüzde 8,3 oranında, yakıtlarda yüzde 17,8 oranında, gıda, içecek ve tütün haricindeki tüm imalat sanayide ise yüzde 3,7 oranında artış meydana geldi.

İhracat birim değer endeksi bu yılın 3. çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,9 oranında yükseldi.

İthalat Birim Değer Endeksi Arttı

İthalat birim değer endeksi incelendiği zaman ise yine geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 8,9 oranında artış gözlemlendi. Gıda, içecek ve tütünde endeks geçen yıla göre yüzde 3,4 oranında düşüş gösterirken, yine yakı haricindeki tüm ham maddelerde yüzde 16,4 oranında, yakıtlarda yüzde 25,6 oranında, gıda, içecek ve tütün haricindeki tüm imalat sanayide yüzde 4 oranında artış meydana geldi.

İthalat birim değer endeksi bu yılın 3. çeyrek döneminde  geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,7 oranında yükseldi.

Miktar Endeksleri Arttı

Miktar endeksleri incelendiği zaman ihracat miktar endeksinin yüzde 5,5 oranında, ithalat miktar endeksinin ise yüzde 19,9 oranında arttığı görülmekte.

İhracat miktar endeksi geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, gıda, içecek ve tütünde yüzde 17,3 oranında, yakıt haricindeki ham maddelerde yüzde 0,7 oranında, yakıtlarda yüzde 15,9 oranında, gıda, içecek ve tütün haricindeki imalat sanayide ise yüzde 3,4 oranında artış meydana geldi. İhracatın miktar endeksi bu yılın 3. çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 oranında yükseldi.

İthalat miktar endeksi geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığı zaman ise yine gıda, içecek ve tütünde yüzde 28,8 oranında, yakıt hariç tüm ham maddelerde yüzde 23,4 oranında, yakıtlarda yüzde 20,5 oranında, gıda, içecek ve tütün haricindeki tüm imalat sanayide ise yüzde 14,7 oranında artış meydana geldi. İthalat miktar endeksi bu yılın 3. çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,8 oranında yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK ihracat ithalat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!