Sığır Eti Tartışmalarına Bakanlıktan Son Nokta

Sığır Eti Tartışmalarına Bakanlıktan Son Nokta
Sığır Eti Tartışmalarına Bakanlıktan Son Nokta -

Bir süredir Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından özel sektöre sığır eti konusunda ithalat izninin verileceğine dair çeşitli haberler çıkmıştı. Bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ve böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığı ifade edildi.Bir süredir Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından özel sektöre sığır eti konusunda ithalat izninin verileceğine dair çeşitli haberler çıkmıştı. Bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ve böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığı ifade edildi. 

Sığır eti ithalatı konusunda yapılan çalışmalara ek olarak çeşitli iddialarda gündeme gelmeye başladı. Bu süreç içerisinde Resmi Gazete'de yayınlanan yeni tebligat çerçevesinde gerekli olan tüm sınırların resmi olarak çizildiği öğrenildi. Haber sitelerinin büyük bir kısmında son dönemlerde bazı dikkat çekici başlıklar kullanılmaya başlandı. Özel sektörün sığır eti ithalatı konusunda yetkilendirileceği iddia edilmeye başlandı. Bu iddiaların ardından konu hakkında yeni bir açıklama yapılması zorunlu hale geldi. 

Bakanlık tarafından özel sektör adına böyle bir çalışmanın yapılmasının mümkün olmadığına dair önemli açıklamalar yapıldı. Kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için hükümet tarafından çalışmalar hız kesmeden devam ederken özel sektörün bu alanda herhangi bir yetkisinin bulunmayacağı özellikle ifade edildi. Özel sektörün ithalat yapabilmesi için gerekli olan kurallar masaya yatırıldı. Bu konuda en önemli maddenin ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından resmi iznin alınmasının şart olduğu belirtildi. Bu süreçte Bakanlık açıklamalarında kontrol ve izin belgesi vermediklerini ve özel sektörün sığı ihracatı içerisinde olmayacağı belirtildi. 

202 yılından bu yana yapılan değerlendirmeler sonrasında Et ve Süt Kurumu tarafından kontrol ve izin belgelerinin düzenlenmediği açıklanmış oldu. Haberlerde çıkan özel sektörün et ihracatı yapacağı konusundaki iddiaların ise yalanlandığı ifade edildi. Bu süreçte ortaya atılan haberlerin gerçeği yansıtmayacağı belirtildi. 

sığır eti yabancı işletmeler bakanlık açıklaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye İş Bankası'ndan Anında Hesabında 5.000 TL İhtiyaç Kredisi!
Türkiye İş Bankası'ndan Anında Hesabında 5.000 TL İhtiyaç Kredisi!
Yapı Kredi Bankası'ndan Anında Başvuru İmkanı ile 48 Ay Vadeli 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!
Yapı Kredi Bankası'ndan Anında Başvuru İmkanı ile 48 Ay Vadeli 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!