O İlaçlar Piyasadan Geri Çekildi

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar çerçevesinde mide rahatsızlıkları için kullanılan ilaçların çeşitli sebeplerden dolayı piyasadan geri çekildiğini duyurdu.

O İlaçlar Piyasadan Geri Çekildi

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararlar çerçevesinde mide rahatsızlıkları için  kullanılan ilaçların çeşitli sebeplerden dolayı piyasadan geri çekildiğini duyurdu. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çağrılar çerçevesinde bazı ilaçların çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle kullanılmasını sanıldığı kadar doğru olmadığı ifade edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ve sonrasında yapılan açıklamalar çerçevesinde mide rahatsızlıklarında kullanılan 15 farklı ilacın piyasadan çekilmesine karar verildi. Gerekli testlerin yapıldığı çalışmalar sonrasında 15 farklı aracın içerisinde domperidon ismi verilen etken bir maddenin olduğu ortaya çıktı. 

Alınan kararın tüm detayları ile birlikte Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun resmi internet sayfasında yayınlandığı açıklandı. Laboratuvarlarda yapılan incelemelerin ardından ilacın etkin maddesinin aşırı kullanımı sonrasında çeşitli rahatsızlıklara sebep olduğu öğrenildi. Kalp rahatsızlıklarına sebep olduğu belirlendiği için aşırı kullanımının engellenmesi için birtakım çalışmalar yapıldı. Bu durumla birlikte ilaçların etken maddeleri inceleme altına alındı. Yapılan incelemelerin ardından uzun süreli kullanımda herhangi bir yan etkiye sebep olabilecek, hastalıkları tetikleyebilecek olan ilaçların kullanım alanlarının kısıtlanmasına karar verildi. Belirlenen bu tür durumlar sonrasında gerekli duyurular yapıldı. Mide rahatsızlıkları için kullanılan 15 farklı ilaç piyasadan çekildi. 

İlaçların üretimi için gereken ruhsatlar iptal edildi. Kullanımı ile birlikte piyasaya sürülmesi yasaklandı. Avrupa İlaç Ajansı tarafından resmi internet sayfalarında gerekli duyurular yapıldı. Bu süreç içerisinde ürünlerin yakın zamanda tamamen piyasadan çekilmesi planlanıyor. İlaçların tam isimleri internet sayfasında yayınlandı. Vatandaşlara bu konuda gerekli uyarılar yapıldı. İncelemeler devam ediyor. 

sağlık bakanlığı mide ilaçları ilaçlar geri çekildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fibabanka'dan Özel İhtiyaç Kredisi İmkanı
Fibabanka'dan Özel İhtiyaç Kredisi İmkanı
Vakıfbank'tan Geleneksel Bayram Kredisi
Vakıfbank'tan Geleneksel Bayram Kredisi