Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredinin onaylanması aşamasında en önemli unsur olarak kabul edilen kredi puanı ile ilgili birçok önemli nokta bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi durumunda sonuç olumlu olmaktadır.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Bankalar tarafından nakit ihtiyacı olan kişilere kredi imkanı sunulmaktadır. Kredi çekmek için bazı şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Çeşitli vade süreleri ve faiz oranlarıyla sunulan kredilerde bazı şartlar bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra, bankaların genelinin öne sürdüğü en önemli şart, kredi puanı konusudur. Kredinin onaylanması aşamasında en önemli unsur olarak kabul edilen kredi puanı ile ilgili birçok önemli nokta bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi durumunda sonuç olumlu olmaktadır.

Kredi çekmek isteyenler için en önemli unsur olan bu puan ile ilgili en fazla gündeme gelen konu ise kredi puanı yükseltme konusudur. Puan sorgulamasında beklediği sonucu elde edemeyen kişiler bu konuyu gündeme getirmekte ve çeşitli sorular yöneltmektedir. Kredi puanını yükseltmek bir anda mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle bu konuda sabırlı olunmalı ve en doğru adımlar büyük bir titizlikle atılmalıdır.

KKB Nedir?

Kredi çekmek için başvuran kişiler bazı sorumlulukları yerine getirmelidir. Bankalar başvuruyu değerlendirirken KKB puanını göz önünde bulundurmaktadır. KKB, Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltılmış halidir. Kredi Kayıt Bürosu’na daha önce çekilen krediler, kredi kartı kullanımı, ekstrelerin ödenme düzeni, güncel borç gibi tüm bilgiler girilmektedir. Bu bilgiler, bankaların tamamı tarafından sisteme düzenli bir şekilde bildirilmektedir. Böylece geçmişte kredi konusunda işlem yapan herkesin bilgisi kayıt altına alınmaktadır.

Bankadan kredi çekme konusunda ön plana çıkan KKB puanı yükseltme ile ilgili sıklıkla soru sorulmaktadır. KKB puanı yükseltme için atılması gereken birçok adım vardır. Bu puanın yükseltilmesi kredinin olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu puan ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın çekilen kredilerin düzenli ödenmesi olduğu unutulmamalıdır.

Kredi Puanını Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi çekmek için başvuruda bulunan kişiler kredi puanı konusunun göz önünde bulundurulduğunu unutmamalıdır. Puanı düşük olan kişileri başvuruları olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Kredi puanı yükseltme konusunda en önemli etken ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Ödemelerin sürekli olarak aksatılması puanın düşmesine neden olmaktadır. Bu konuda en önemli hususlardan biri de ödemelerin 90 gün içinde yapılmamsı durumunda yapılandırma avantajından faydalanmaktadır.

Kredi borcunu ödeyemeyen kişiler belirlenen süre içinde yapılandırmadan faydalanması ve bu yapılandırmaya uygun şekilde ödemelerini yapması kredi puanı konusuna önemli bir avantaj sağlamaktadır. Yapılandırma sonucunda, belirlenen taksitleri ödemek puanın daha da aşağı gitmesine engel olacaktır. Bu da kredi başvurusunda bulunacak kişi için önemli bir artı olacaktır.

Kredi puanı yükseltme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kredi kartı ekstrelerinin zamanında ödenmesidir. Bazı aylarda sorun yaşanması durumunda en azından minimum miktarı ödemek son derece önemlidir. KKB puanı yükseltme konusunda eskiden kalan borçların hızlı bir şekilde kapatılması da etkili olmaktadır. Biriken ve zamanı geçmiş olan borçların peşin olarak kapatılması puan durumunun artıya yükselmesini sağlamaktadır. Özellikle tek seferde yapılan borç ödemelerinde avantaj daha da artış göstermektedir.

Bankalar tarafından önemli unsurlar arasına yerleştirilen kredi puanı konusunda yapılması gereken diğer bir konu da adınıza olan tüm faturaları zamanında ödemenizdir. Bunun yanı sıra faturalardan kalan tüm borçların tek seferde kapatılması gerekmektedir. Kredi puanı yükseltme konusunda yapmanız gereken bir diğer hamle de tüm borçlarınızı kapattıktan sonra düşük limitli bir kredi kartı edinmenizdir. Bu kredi kartına ait olan borcu her ay, düzenli bir şekilde ödemeniz durumunda puanınız yükselmektedir. Yine bu karta ait olan borcunuzu hesap kesim tarihi girer girmez ödemenizde sisteme olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Geçmişte kredi ödemelerinde sorun yaşayan kişiler bu borçları kapattıktan sonra beklememeli, puanı yükseltmek için hamleler yapılmalıdır. Kredi kartının düzenli ödenmesinin haricinde, adınıza olan tüm faturaları zamanında ödemeniz de notunuzu yükseltecektir. Böylelikle bir süre sonra kredi puanınızın beklentilerinizin üzerinde yükseldiğini göreceksiniz. Bu da kredi başvurularında olumlu sonuç olarak size dönüş yapacaktır.

KKB Puanlarının Karşılıkları Nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından kayıt altına alınan puanların yükseltilmesi için tüm etkenleri uygulamanız gerekmektedir. Peki, şu anki puanınıza göre durumunuzun nasıl olduğunu bilmek için ne yapmanız gerekir? Bunun için öncelikle Findeks sayfasından güncel bilgilerinizi girerek, belirli bir ücret karşılığında kredi puanınızı öğrenmelisiniz. Kredi puanı bilgisini öğrendikten sonra güncel durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi notunuz 0-699 aralığında bir rakam ise, en riskli kategori içerisinde yer alıyorsunuz demektir. Bu da bir an önce KKB puanı yükseltme konusunda çalışmaya başlamanız gerektiğinin göstergesidir. Bu puan aralığında yer alan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır. Kredi puanı 700-1099 arasında olan kişiler orta riskli kategorisi içerisinde yer almaktadır. Bu kişiler de kredi puanı yükseltme konusunda dikkatli olmalıdır. Birçok banka tarafından bu kişilerin kredi başvurusu olumsuz yanıtlanmaktadır.

Kredi puanı 1100-1499 arasında yer alan kişiler az riskli kategoride yer almaktadır. Bu kişiler için bankaların farklı kararlar verdiği görülmektedir. Bu kişiler de borçlarını zamanında ödeyerek kısa sürede yükseliş sağlayabilmektedir. Kredi notu 1500-1699 arasında olan kişiler iyi kategorisinde değerlendirilmektedir. Kredi puanı 1700-1900 arasında olan kişiler çok iyi kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu kişiler KKB puanı yükseltme konusuna ihtiyaç duymamaktadır. Bu kişilerin aynı düzene devam etmeleri ve ödeme düzenine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli yaparak siz de yüksek puanlara sahip olabilirsiniz

kredi notu yükseltme nasıl banka kredileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!