Amerika’nın En Büyük 3. Bankası JP Morgan CEO’sundan Bitcoin Açıklaması

Son günlerde bankacıların ve yatırım uzmanlarının Bitcoin açıklamaları nedeniyle dünyanın en kritik para biriminin değeri her geçen gün düşüyor.

Amerika’nın En Büyük 3. Bankası JP Morgan CEO’sundan Bitcoin Açıklaması

Son olarak Amerika’nın köklü bankalarından olan JP Morgan CEO’su Jamie Dimon salı günü gerçekleştirilen Barclays Finansal Servisler Konferansında yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in dolandırıcılık olduğunu ve sürekli şişen bu balonun sonunda patlayacağını söyledi. Bu açıklamanın hemen ardından değeri çok hızlı bir şekilde düşen Bitcoin akıllarda soru işaretleri bıraktı. Birtakım otoriteler tarafından kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin geçtiğimiz günlerde rekor kırarak 5 bin dolar seviyesine ulaşmıştı. Bu açıklamaların ardından 3500 dolar seviyesine gerileyen para birimi Bitcoin’in bu kadar kan kaybetmesinin temel sebebi uluslararası alandaki banka yöneticilerinin ve yatırım uzmanlarının aleyhinde yaptığı açıklamalar olarak değerlendirildi.

Bitcoin haber sitesi CoinDesk’te ekonomi alanında birçok önemli ismin Bitcoin aleyhinde açıklamalarının yaygınlaştığını ve bu durumun ardından para biriminin değerinin daha da düşeceği belirtildi. Haberde verilen bilgilere göre önümüzdeki günlerde değerinin 3000 dolar seviyelerine gerilemesi beklenmekte. Bu tahminlerin ardında yatan sebeplerden bir tanesi de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Bitcoin borsalarını kapattığı söylentilerinin dolaşması ancak resmi olarak bu konu hakkında bilgilendirme yapılmadı. Uzmanlar ise böyle bir yasağın gerçekleşmesi halinde fazla uzun olmayacağı görüşünde.

Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti daha öncede ICO’ların yasa dışı olduğunu belirtmiş ve yasaklamıştı. ICO’ları açıklamak gerekirse borsanın halka arzı olarak tanımlayabiliriz. Herhangi bir projeye yatırım yapan isimler, yatırım karşılığında hisse alıyorlar. Projenin gerçekleşmemesi durumunda paranız yanarken gerçekleşmesi halinde ise yatırımcı aldığı hisseleri borsada yüksek fiyatlara satabilmektedir.  

Economic Times’ta yer alan bir habere göre ise Hindistan Merkez Bankası bir kripto para araştırması yapıyor. Hindistan Merkez Bankası’nın amacı para birimini dijitalleştirecek yeni bir kripto para birimi üretmek.

bitcoin kripto para birimi sanal para
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!