Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: Türkiye, Azerbaycan'ın Enerji Yatırımlarını Güçlendirmeye Devam Edecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Berat Albayrak, Türkiye’nin Azerbaycan enerji yatırımlarını büyütmeye devam edeceklerini bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: Türkiye, Azerbaycan'ın Enerji Yatırımlarını Güçlendirmeye Devam Edecek

Bu alanda sadece Azerbaycan’a değil bölgemizdeki tüm ülkelerle enerji piyasaları açısından “Yüzyıllık Anlaşma” olarak nitelendirilen AÇG anlaşmasının artık günümüzün de anlaşması olduğu vurgulayan Bakan, AÇG anlaşmasının adeta Azerbaycan’ın sınırsız kaynaklarının bir sembolü haline geldiğini ve dünyaya güvenilir petrol ve petrol ürünleri kaynağı ulaşması bakımından çok mühim katkılar sağladığına dair açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan’da düzenlenen AÇG (Azeri – Çırak – Güneşli) petrol yataklarının paylaşım ve üretim anlaşma süresinin 2050 yılına kadar uzatılması anlaşmasının yapıldığı törende demeçler veren Bakan Albayrak, Sadece Azerbaycan için değil bölgedeki enerji piyasaları açısından da tarihi bir anlaşma olan AÇG için “Yüzyılın Kontratı” açıklamasında bulundu. Kontratın 21.yüzyılın kontratı olduğunu ifade etti.

BTC (Bakü – Tiflis – Ceyhan) boru hattının açıldığı 2006 yılından bu yana 2,6 milyar varil ham petrolün kesintisiz ve tamamen güvenli bir şekilde taşındığını ifade eden bakan anlaşmanın uzatılmasının önemini bir kez daha vurguladı. Bakan Albayrak ayrıca, Azerbaycan petrolünden sonra gaz tedarikinde de hem Türkiye ile hem de diğer tüketici ülkeler için vazgeçilmez bir ortaklığı emin adımlarla devam ettiğini söyledi. Doğal kaynakların arttırılması açısından AB tarafından gündeme alınan Güney Gaz Koridoru projesinin üretken ismi Azerbaycan oldu. Güney Gaz Koridoru Avrupa Birliği tarafından bir proje olarak görülse de projenin asıl aktörleri Türkiye ve Azerbaycan olmuştur.

TANAP Azerbaycan ve Türkiye’nin Güçlü Birliğinin Bir Sembolü

Güney Gaz Koridorundan önce Şahdeniz Faz 1’den çıkartılan gazın halihazırda Bakü – Tiflis – Erzurum boru hattı sayesinde ülkemize amaya başladığını bildiren bakan, Şahdeniz Faz 2 projesi ile birlikte iki ülkenin bir yandan Azerbaycan gaz ticaretine katkı sağlar iken diğer bir tarafta ise başta Türkiye olmak üzere Avrupa gaz piyasalarına da önemli bir kaynak olduğunu bildirdi.

açg Yüzyıllık Anlaşma Yüzyılın Kontratı TANAP
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!