İflas eden veya işleri iyi gitmeyen Bağ-Kur’lulara Müjde

Devlet desteği ile kurulan, işi bozulan veya iflas eden Bağ-Kur’lulara yönelik ekonomik yardımları hedefleyen Ahilik Sandığı, önümüzdeki yılın ilk gününden itibaren uygulanmaya başlanması hedeflenen bin 411 TL’lik Ahilik Sandığı yardımı 10 ay sürecek.

İflas eden veya işleri iyi gitmeyen Bağ-Kur’lulara Müjde

Bağ-Kur’lu Esnafların Maaşı Ocak 2018 itibariyle verilmeye başlanacak.

Esnaf maaşı, işsizlik maaşından sonra hayata geçirildi ve ödenmeye başlanmasına çok az kaldı.  Şubat 2017’de hayata geçirilen ve yapılan düzenleme ile Meclis’te Kabul edilen işsizlik maaşı yasallaştı. Yasaya göre işi bozulan veya zor durumda kalan esnafa maaş desteği verilecek.

Esnaf’ların bağlı olduğu Ahilik Sandığı, Bağ-Kur’lulara verilmesi planlanan bu destek için devreye girecek. Yasada belirtilmiş olan kriterlere uyan Bağkur’lular bu maaştan faydalanabilecek. Esnaf Maaşı ödemeleri, esnafın prime esas edilen günlük kazancına bağlı olarak değişecek. Bu durumda sigortalı payı yüzde 2 ise devletin payı yüzde 1 olarak hesaplanacak. Esnafın ödemesi gereken prim minimum 35 TL civarında olurken buna karşılık devlet bu primin yarısını ödeyecek.

Destek verilmesi için yasada bulunan kriterlere göre Bağ-Kur’lu işi bozulmadan önce en az 120 gün çalışmış olması durumunda 180 gün destek verilecek. Üç yıl içerisinde prim ödeme günü 600 gün üzerinde olanlar da aynı imkanlardan yararlanabilecek. Ödenmiş olan günlük prim 900 gün ve üzerinde ise 240 gün boyunca bu ödenekten yararlanabilecek. 1080 gün prim ödemesi yapmış olan esnafa ise ödeme yapılacak süre 300 gün olarak belirlenecek. 

ahilik sandığı bağ-kur esnaf maaşı işsizlik maaşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!