180 Milyon Dolarlık İhracat Yapıldı

18 ülkeye toplamda 180 milyon dolardan fazla ihracatın yapıldığı açıklandı.

180 Milyon Dolarlık İhracat Yapıldı

Son günlerde gündeme gelen fipronil suçlamaları sonrasında yumurta ihracatı için konuşan yetkililer TÜİK tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl 23 ülkeye 287 bin yumurta ihracatının gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu ihracatlardan da 298 milyon doların üstünde gelir elde edildiği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl en büyük yumurta ihracatının Irak’a yapıldığının altını çizen yetkililer 232 milyon dolarlık bir gelir seviyesine ulaşıldığını belirtti. Bunun yanında Suudi Arabistan ve Suriye’ ye de rekor sayıda bir ihracatın yapıldığı belirtildi. İhracatta Orta Doğu ülkelerinin ön plana çıktığını söyleyen yetkililer, bu yılda yüksek ihracat rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

AB ülkelerinde fipronil olduğu ortaya çıkarken, Türkiye’ den giden yumurtalarda ise herhangi bir fipronile rastlanmadığı bildirildi. Bu maddenin ise kümes hayvanlarında olan parazitleri yok etmek adına kullanıldığı biliniyor. Bu durum ortaya çıkınca ihracat rakamlarında gözle görülür artışlar meydana gelirken, yumurtalarda dünyada ilgi çekmeye başladı. Özellikle sağlıklı yumurta arayanların yöneldiği bir piyasa haline gelen Türkiye, bu yönüyle diğer ülkelerden daha fazla dikkat çekici olmayı başardı.

fipronil suçlamaları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!