İnternetteki Satışların Engeli Kalkıyor

Rekabet kurulunun yaptığı düzenlemede tüketicilerin daha uygun fiyata ürünlere erişmesi sağlanacak

İnternetteki Satışların Engeli Kalkıyor

Rekabet Kurulu tarafından hazırlığı devam eden yeni düzenlemede tüketicilerin pek çok çeşitteki ürüne daha uygun fiyatlarla ulaşmasının yolu açılacak. Dağıtıcı firmaların dağıtıcıların bölgesinde bulunan kendilerinin de internet siteleri erişiminin kısıtlanması için yapılan düzenin önüne geçilecek. İnternette yapılan satışlar için yapılan oranlara ait herhangi bir kısıtlama getirilemeyecek.

Rekabet Kurulu tarafından Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuzun değerlendirilmesi amacıyla başlatılan bu çalışma, rekabet durumunun ihtiyaçlarını belirlemek için uygulanan bir adım olacak. Aynı zamanda Avrupa Birliğinin mevzuatlarıyla daha uyumlu bir hale getirilmesi için böyle bir çalışmanın yapılacağı bildirildi. İnternet yoluyla yapılacak satışların acentelik sözleşmeleriyle ilgili konularda da bu şekilde düzenleme yapılmış olacak.

İnternet yoluyla gerçekleşmekte olan satışlarla ilgili şuan için geçerli kuralların içinde Avrupa Birliği Komisyonu tarafından uygun olmayan konular tespit edildi. Yeni düzenlemede bu noktalar ortadan kaldırılarak, internet alışverişlerine yeni bir boyut getirilmiş oldu. Aynı zamanda bu düzenlemeler sayesinde üreticilerin kafasında beliren soru işaretleri de bu şekilde ortadan kalkmış oldu. Kılavuzda yer alan yeni düzenleme ile birlikte distribütör ve bayilerin de internetten satış yapabilme hakkının bulunduğu belirtildi. Aynı şekilde internet alışverişleri yeni düzenleme maddeleri arasında üreticilerin internet alışverişi konusunda kısıtlanmasına da karar verildi. Buna göre ise dağıtıcılar, diğer bir dağıtıcının müşterilerine erişimi engellemesinin önüne geçilmiş olacak. Böylelikle haksız yere gerçekleştirilen bu durumda artık tamamen ortadan kalkmış olacak.

internette yapılan satışlar internet alışverişleri yeni düzenleme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!