Kabine Değişikliği Sonrası Çalışanın Umudu Yeni Bakan

Bugün gerçekleşen kabinede yapılan değişikliklerin sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na getirilmiş olan Bakan Jülide Sarıeroğlu kıdem tazminatı konusunda hangi yolu izleyecek büyük bir merak konusu…

Kabine Değişikliği Sonrası Çalışanın Umudu Yeni Bakan

Bakan Jülide Sarıeroğlu geçmişte sendika ile ilgili olan bir isim ve bu nedenle çalışanın gözü yeni bakanın üzerine çevrildi. Kıdem tazminatı konusunda nasıl bir yol izleyeceği hayli merak edilen bakanın çalışanın sahip olduğu hakları tehlikeye atacağı düşünülen kıdem tazminatı modelini nasıl sürdürecek önümüzdeki dönemde görülecek.

Kabine değişikliğinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Mehmet Müezzinoğlu'nun yerine getirilmiş olan Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu geçmiş dönemlerde Hak-İş konfederasyonuna bağlı olan Sağlık-İş Sendikası'nın genel başkanlığını üstlenmişti. Hak-iş Kadın Komitesi Başkanlığı gibi sendika geçmişi olan bu ismin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atandığında hangi beklentileri karşılayacak olduğu merak ediliyor. Eski bakan Mehmet Müezzinoğlu döneminde hayata geçirilmesi gereken ve çalışanın gözü kulağı ile takip ettiği kıdem tazminatı konusu düzenlemesinde Avusturya modelini örnek alacağı konuşuluyorken Jülide Sarıeroğlu’nun Müezzinoğlu'nun çalışmalarını mı devam ettireceği yoksa yeni bir kıdem tazminatı modelimi getireceği merak konusu.

Kıdem tazminatında Avusturya modelini uygulayacak olan Müezzinoğlu bu modelde çalışanın her bir ay için brüt ücret üzerinden devlet fonuna yüzde 1.53’lük bir pay yatırılacak ve 5 yıl sonunda 2 aylık brüt ücret ile 15 yıl sonunda 4 aylık brüt ücret tazminatı olarak almaya hak kazanacaktı. Çalışanlar 3 yıldan önce kıdem tazminatı alamayacakları bu uygulamaya oldukça soğuk bakarlarken şimdi kıdem tazminatında nasıl bir yol izleneceği oldukça merak edilen bir konu haline geliyor.

Kabine Değişikliği Sonrası Çalışanın Umudu Yeni Bakan Bakan Jülide Sarıeroğlu kimdir Kıdem tazminatı Kıdem tazminatında Avusturya modeli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!