Yabancı Ekonomistlerden Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi

Gözler son dönemde Fitch’e çevrildi. Kredi notu ve görünümü için herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek tahmini yabancı ekonomistler tarafından öngörülüyor.

Yabancı Ekonomistlerden Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi

Yurtiçi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings cuma günü gerçekleştirilecek olduğu Türkiye değerlendirilmesiyle Dünya ve Türkiye için önemli bir açıklama yapması bekleniyor. Bu yılın ilk ayında Türkiye'nin kredi notunu BBB-‘den BB+ seviyesine düşüren ve “durağan” değerlendirilmesinde bulunan Fitch Rtings şimdi ise ekonomide herhangi bir bozulma olmadığını ve ilk çeyrekte %5 büyüme elde edildiğini dikkat çekilerek Türkiye'nin kredi notu ve görünümünün hakkında hiçbir değişikliğin gerçekleşmeyeceğini bekliyor.

21 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilecek olan değerlendirmede Türkiye ekonomisinde meydana gelen etkili ilerleyiş hakkında açıklama ve değerlendirme yapılacağı de tahmin ediliyor.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys konuya ilişkin Anadolu Ajansı muhabirleri ile söyleşi gerçekleştirdi ve kuruluş tarafından verilecek olan genel mesajda Türkiye için ihtiyatlı bir iyimserliğin gösterilmesini beklediklerini dile getirdi. Türkiye'nin kredi notunu belediye artıdan revize etmesinin olağan görülmediğini ifade eden Matys kredi derecelendirme kuruluşu tarafından Türkiye'nin ekonomik aktivasyonu düşünülerek iyileştirmeye kabul edeceği öngörüsünde bulunduklarını belirtti. Fitch Rthings’in ekonomik reformlar konusunda da vurgu yapacağını dile getirerek ekonomik durumun raporunda Türkiye'nin bu yıl yüzde 4.7 büyüme gösterileceği öngörüsüne yer verildiğini hatırlattı. Ulusal ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun bu dönemde Türkiye ile ilgili cari açık ve kırılganlığın azaltıldığı göz önüne alındığında kredi notunun “durağan” görünümünde düşünülmesinin olanak dışı olduğu savunuldu.

Yabancı Ekonomistlerden Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!