Bu Kez De Çin Hedef Alındı!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak kurulan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody's gelişmekte olan Çin'in kredi notunu 1989 yılından itibaren ilk defa düşürerek dikkatleri çekti.

Bu Kez De Çin Hedef Alındı!

Çin yönetiminin kuşak ve yol projesinin anlatmasının ardından abartı bir tanımlama kararı olarak reddeden Moody’s son yıllarda piyasalara ters olarak gerçekleştirmiş olduğu değerlendirmeleri nedeniyle kötü bir tablo oluşturuyor. Çin'in tüm dünyayı etkileyecek kadar büyük bir projesi olan 21. yüzyılın kervansarayların inşa edileceği yol ve kuşak projesinin anlatmasının ardından Amerika Birleşik Devleti merkezli uluslararası hizmet veren derecelendirme kuruluşu Moody’s oldukça tepki çeken bir açıklama yaptı ve Çin'in yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunu “Aa3” seviyesinden “A1” seviyesinde düşürdü. Çin'in genel görünümünün de negatiften durağana çekildiğini bildirdi. 1989 yılından itibaren ilk kez kredi düşürme kararı alan Moody’s özellikle de Çin'in son yıllarda ekonomi etkisi ile dünyanın 2. büyük ekonomisine sahip olması ve finansal ekonomik gücünü kullanarak dünya sahnesinde dengeleri değiştirecek pozisyona gelmesi durumunda kredi notunun düşürülmesi oldukça dikkat çekici ve Moody's itibarını sarsıcı oldu.

Çin Başbakanı 2017 yılı için ilk ekonomisinin yıllık büyüme hedefinin yüzde 6.5 olduğunu açıklayarak bu rakam Avrupa Birliği için geçtiğimiz yıl 1.9 da kalmıştı şeklinde açıklama yaptı. Çin’in öncülüğünde başlatılan kuşak ve yol projesi Türkiye'nin de dahil olduğu 60 ülkeyi doğrudan kapsıyor. Bu proje ile Çin'den Avrupa'ya kadar milyarlarca lira yatırılacak olan alt yapının oluşturulması gerçekleştirilecek gibi görünüyor. Yapılacak olan yatırımlar sayesinde kara ve demiryollarının inşası tamamlanacak ve böylece ticaretin ve genişlemesi de planlar arasında.

Bu Kez De Çin Hedef Alındı! Moody's kuşak ve yol projesi “Aa3” seviyesinden “A1” seviyesinde düştü Çin'in kredi notu 1989 yılından itibaren ilk defa düştü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!