Moody’s’den Türk Bankaları’na Eksi Not!

Geçtiğimiz hafta sürpriz şekilde ülkemizin kredi görünümünü negatife çeken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, bu hafta da Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 17 bankanın notları hakkında yeni karara vardı.

Moody’s’den Türk Bankaları’na Eksi Not!

Geçtiğimiz hafta sürpriz şekilde ülkemizin kredi notu görünümünü negatife çeken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, bu hafta da Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 17 bankanın notları hakkında yeni karara vardı.

Bahse konu 17 bankanın 14’ünün kredi notu sabit tutulurken, söz konusu bankaların not görünümleri negatife çekildi. Bir bankanın ise notu 1 puan aşağı yönlü revize edildi. Negatif not görünümü ise korundu. Kalan 2 bankanın notu ve görünümü ise Moody’s tarafından teyit edildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamada, Türk bankacılık sektörünün not görünümünün aşağı yönlü revize edilmesine neden olarak Türkiye’nin kredi not görünümünün geçtiğimiz hafta düşürülmesini ana neden olarak gösterdi.

Not Görünümleri Düşürülen Bankalar!

Moody’s tarafından notları korunan ancak not görünümleri düşürülen bankalar şu şekilde açıklandı:  Akbank, HSBC, Alternatifbank, ING Bank, QNB Finansbank, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, TSKB, Ziraat Bankası ve GRI Export Credit Bank of Turkey not görünümleri azaltılan bankalar oldu.

Şekerbank’ın ise görünümü negatifte sabit tutulurken, kredi notu 1 puan aşağı çekildi. Şekerbank'ın kredi notu B1'den B2'ye indirildi.

Moody’s’in kredi notunu ve kredi not görünümünü sabit tuttuğu 2 banka ise Burgan Bank ve Denizbank olarak açıklandı. Burgan Bank'ın notu Ba3 seviyesinde ve kredi not görünümü ise durağan olarak teyit edildi. Denizbank’ın notu Ba2 düzeyinde ve kredi not görünümü ise negatif olarak açıklandı. Türk bankacılık sektöründeki not değişimleri geçtiğimiz hafta açıklanan Türkiye’nin notunun düşürülmesi ile irtibatlandırıldı.

bankacılık türk bankacılık sektörü türk bankaları moodys bankalar bankacılık sektörü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!