Kredi Puanı Nedir ? Kredi Puanı Hesaplama

Ülkemizde nakit ihtiyacı olan kişiler için bankalar tarafından çeşitli faiz oranları ve vade süreleriyle kredi verilmektedir. Bir kişinin kredi alması için çeşitli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında yer alan ve öne çıkan unsurlar arasında yer alan kredi puanı konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça önemli bir unsurdur. Kredi Notu ve Kredi Puanu hakkında detaylar

Kredi Puanı Nedir ? Kredi Puanı Hesaplama

Kredi Puanı Nedir?

Ülkemizde nakit ihtiyacı olan kişiler için bankalar tarafından çeşitli faiz oranları ve vade süreleriyle kredi verilmektedir. Bir kişinin kredi alması için çeşitli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında yer alan ve öne çıkan unsurlar arasında yer alan kredi puanı konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça önemli bir unsurdur.

Kredi konusunda belirleyici unsurlardan biri olan kredi skoru tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta toplanıp analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir. Bu puanın düşük ya da yüksek olması başvurular açısından önemli bir kriter olmaktadır.

Kredi Puanının Önemi

Bankalar için krediyi başvuran kişiyi değerlendirirken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunların en başında da kredi puanı gelmektedir. Elbette ki bu puan tek başına kredi verilip verilmemesini belirlememekte ancak en fazla öne çıkan madde olmaktadır. Hemen her kuruluş kendi puanlama sistemini kursa da tüm bilgilere ulaşamadığı için bu sistemin içinde yer almak zorundadır.

Kredi skoru ile bir kişinin geçmişte kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi kredi kullanımı ve ödeme alışkanlıkları bir havuz içinde toplanır. Bu ödeme alışkanlığının düzenli olup olmamasına göre not aralığı belirlenir. Belirlenen bu notun yüksekliği kişinin kredi almasını kolaylaştırıcı unsur olmaktadır.

Findex Nedir?

Ülkemizde kişilere ait kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi konularda geri ödeme alışkanlıkları Findex puanı konusunu ortaya çıkarmaktadır. Findex bünyesinde yer alan uzmanlar tarafından bir kişinin tüm mali geçmişi mercek altına alınır. Sonrasında kişinin ortalama puanı hesaplanır. Hesaplanan bu puan kişinin kendisine ya da bu bilgiyi talep eden finans kurumuna gönderilir.

Krediye başvuran kişiler açısından olmazsa olmaz kriterler arasında yer alan Findex puanı şu an için en güvenilir kredi notudur. Hemen her banka, kendi içerisinde puanlama sistemi yapmaktadır ancak bir kişinin tüm kayıtları ellerinde olmadığı için Findex’e başvuru yapmaktadırlar. Bunun sonucunda krediye başvuran kişiye olumlu ya da olumsuz yanıt verilmektedir.

Kredi puanı konusunda en geniş arşive sahip olan Findex’in hizmetinden sadece bankalar değil, araç kiralama firmaları, GSM operatörleri, evini kiralamak isteyenler de faydalanmaya başlamıştır. Özellikle taksitle cihaz için başvuruda bulunan kişiler için bu puanlar belirleyici rol oynamaktadır. Yani, kredi ile ilgili alınan puan hemen her alanda karşınıza çıkmaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar ve finans kuruluşlarının tamamı bilgileri Findex ile paylaşmaktadır. Böylelikle kişinin en güncel puanı hesaplanmakta ve bu puan başvuru sonrasında paylaşılmaktadır. Yani en doğru bilgiler sunulmaktadır.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Bireysel kullanıcılar için Findex puanı öğrenmek son derece kolay bir işlemdir. Findex firmasının resmi sayfasına üye olduktan sonra, dilerseniz tek sorgulama ile o anki kredi puanınızı öğrenebilir, dilerseniz de çeşitli paketlere üye olarak, kredi geçmişiniz hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu bilgiler yapacağınız başvurularda yol gösterici olacaktır.

Kredi puanı öğrenmek için bireysel kullanıcılar belirli bir ücret ödemek zorundadır. Bu ücret son derece makul ve bu önemli bilgiyi edinmek için uygundur. Bu nedenle kredi skoru konusunda başvuruda bulunmanız durumunda en güncel puan bilgisini edinmeniz oldukça kolaydır. Sadece TC kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızı girerek puanınızı öğrenebilirsiniz.

Bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumlar da, krediye başvuran kişilerin Findex puanı bilgisini öğrenebilir. Bunun için kuruma üyelik gerçekleştiren finans kuruluşları, başvuruda bulunan kişinin kredi notunu anında öğrenmektedir. Böylece kredi verip vermeme konusunda önemli bir bilgiyi kısa sürede edinmiş olurlar.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi başvurularında en önemli konu olan kredi puanı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Başvurduğu kredi, kredi notu düşük olduğu için reddedilen kişiler bazı noktalara dikkat ederek bu notunu yükseltebilirler. Notun yüksek olması kredinin onaylanmasında kritik nokta olduğu için herkes bu noktaya dikkat etmelidir.

Findex puanı için kuruma başvuran ve puanı düşük çıkan kişiler, genellikle ödeme alışkanlığı düzenli olmayan kişilerdir. Başta kredi taksitleri olmak üzere kredi kartı borcu ödemelerinde sorun yaşayanların puanı düşük çıkmaktadır. Bu puanın tekrar yükselmesini sağlamak için ödemelerinizi daha düzenli hale getirmeniz gerekmektedir. Ödemede zorluk yaşadığınız aylarda en azından asgari ödeme tutarını yatırmaya dikkat ederek puanınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Bankalar geri ödeme konusunda dikkatli adım atmaktadır. Yapılan kredi başvurularının kısa sürede değerlendirilmesi ve başvuran kişiye anında cevap verilmesi, kredi skoru sistemi ile mümkün olmaktadır. Puanı öğrenen banka uzmanları tarafından risk oranı belirlenmekte ve buna göre olumlu ya da olumsuz yanıt verilmektedir.

Hangi Puan Neyi Temsil Eder?

Bankalar tarafından farklı puan yorumlaması uygulanmaktadır. Yani bir puan bir banka için krediyi bırakmak için uygunken, diğeri için uygun olmayabilir. Yine de birçok kuruluş ortak olarak puanları yorumlamakta ve bu doğrultuda hareket etmektedir. Kredi puanı konusunda sunulan rakamlar çeşitli risk faktörlerini belirlemektedir.

Findex notu 0-699 arasında olan kişiler en riskli grup olarak tarif edilmektedir. Kredi notu 700-1099 arasında olan kişiler orta riskli grup olarak tarif edilmektedir. Kredi puanı 1100-1499 arasında olan kişiler az riskli grup olarak tarif edilmektedir. Kredi skoru 1500-1699 arası olan kişiler iyi olarak tarif edilmektedir. Kredi notu 1700-1900 arasında olanlar ise çok iyi olarak tarif edilmektedir.

Siz de kredi notunuzu öğrenerek başvurularınızın olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

kredi puanı kkb puanı banka kredileri skor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!