İcra Takibinin Krediye Etkisi

İcra Takibinin Krediye Etkisi

            Nakit ihtiyaçlarımız doğrultusunda çoğu zaman bankaların veya finansal kuruluşların sunduğu kredi fırsatlarından yararlanırız. Bankalar sağladığı kredi fırsatlarıyla konut, taşıt ve alışverişlerde nakit ödemelerimizi zamana yayarak geri ödeme yapmamıza olanak sağlarlar.

Genel itibariyle kredi ödemesinde sorun yaşanmasa da bazı müşteriler ve kredi kullanıcıları kredilerini geri ödeme noktasında problemler yaşayabilirler. Kredi çeken kişiler kredilerini geri ödeme noktasında çeşitli finansal ve kişisel nedenlerle kredilerini ödeyemeyebilirler. Genellikle kredilerin ödenmesi için 90 günlük bir yasal süreç vardır. 90 günün sonundaysa, bankaların yasal takibi başlamaktadır. Bankaların yasal takip sürecini başlatması üzerine size 7 günlük bir ek süre verilir, borcunuzu kapatmanız için. 3 ayı kapsayan borç ve ekstra faiz cezalarını 7 günün sonunda da ödememeniz halinde artık bankaların avukatlarıyla uğraşmak durumunda kalmaktasınız.

Bankalar, icra sürecini başlatarak borçlarını tahsil etme yönünde adımlar atabilirler ve icra takibi başlatabilirler. İcra takibi olanlar kredi kullanabilir mi? İcra takibi olanlar kredi kullanabilir. Bunun için bankalardan yeniden yapılandırma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Belirli bir noktadan sonra bankalar, size bunun teklifini dahi yapabilirler. Bankaların refinansman dediğimiz kredileri, sizin yeni bir ödeme planı oluşturmanızı sağlamaktadır. Böylece kredi kullanabilirsiniz. Ancak diğer ihtiyaçlarınız için bankalar size kredi vermeyebilir. Sadece mevcut borcunuzu kapatmaya yönelik krediler için destek alabiliyorsunuz.

Başka bankalara yapabileceğiniz borç transferleriyle de borcunuzu yapılandırabilirsiniz. İcra takibi olanlar için bir önemli nokta da kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Bu sizin icra takibindeyken kredi kullanmanızda etkisi olacak bir durumdur. Kredi notunuzun yüksek olması ve verebileceğiniz teminatlar önemlidir. Bankalar, sizin borcunuzu geri ödeyeceğinize inanırsa da size tekrar kredi verecektir. Bunun için bir konutu veya arabanızı teminat olarak göstermeniz sizin faydanıza olacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!