Yasal ve İdari Takip

Yasal ve İdari Takip

           Herkesçe malumdur ki bir bankadan kredi kullanımı yapıldığında, bu krediler için bankalara aylık ödemeler yapılır. Çeşitli ihtiyaçlar için verilen bu krediler, zamanında ödenmezse çeşitli problemlerle karşı karşıya gelinebilir. Bu problem zamana yayılmış bir şekilde ve yasal takibi tetikleci neticeler doğurmaktadır.

Yasal takip ve idari takip nedir? Yasal ve idari takip bankalara olan borcunuzu ödememeniz halinde bankaların, borcunuzu ödemenize yönelik yaptırımlarını içermektedir. Birçok kişi bu iki takip sürecini aynı şey olarak nitelendirebilir ancak ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Bankalar size borcunuzu gecciktirmeniz halinde 90 günlük sürenin sonunda 7 günlük ek bir süre verirler. Bu süreç içerisinde avukatlarla ve hukuk bürolarıyla herhangi bir görüşme ve irtibat sağlanmaz.

Bankalardaki yetkili kişilerce idari takip süreci başlatılır. İdari takip süreci bankanın kendi yürüttüğü bir işlemdir. Her banka da idari takip gerçekleştirmez. Bunu bazı bankalar gerçekleştirmektedir. İdari takip sürecinde, müşteriler ödeme yapılması için ikna edilmeye çalışılır ve yeni bir ödeme planı oluşturulur. Yasal takip süreci, idari takibin olumsuz sonuçlanması durumunda gerçekleştirilmektedir. Ancak idari takip sürecinde temmerüt faizi işlenmektedir. Bu da dikkate alınması gereken bir diğer husustur. İdari takip sürecinde ayrıca KKB kayıtlarına da geçersiniz.

Yasal takip süreciyse daha çok avukatlarla yürütülen bir süreçtir. 7 günlük ek sürenin sonunda başlatılan işlem idari takipten daha zorlu bir süreci oluşturmaktadır. Bu süreçlere maruz kalmanız halinde, ilerde kredi kullanmanız oldukça güç olacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!