Merkez Bankası Gıda Enflasyonu Ve Faizler İçin Hızla Çalışıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli olarak eleştirmesi ve faizler ile alakalı konuşması sonucunda Merkez Bankası gıda enflasyonu başta olmak üzere yüksek faizler konusunda da önemli hamle yapmak için hazırlanıyor.

Merkez Bankası Gıda Enflasyonu Ve Faizler İçin Hızla Çalışıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her fırsatta bankalara yapmış olduğu yatırım, üretim ve büyümenin bu oranlarla gerçekleşmeyeceği konusu Merkez Bankası'nda yankı buldu. Yüksek faizler ve gıda enflasyonu konusunda aşağı ivmenin kazanılması için iki önemli hamle hazırlanıyor. Mevduat ve faiz yarışını önleyebilmek için tampon bir uygulama olarak kullanılacak olan mekanizmalar devreye girecek ve sektörün hizmet odaklı yapılanması sağlanacak. Ucuz gıda için 25 kritik ürün üzerinde çalışılırken yeni bir model ortaya konulacak.

Merkez Bankası bu işlemleri sürdürürken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu da uygulamaya katkı sağlayacak ve Kredi ile mevduat oranları düzenlemesine yönelik çalışmalar başlatılarak banka faizlerinin mevduat faizi yüzde 14’e kadar yükseltilirken kredi faizleri de yüz de 17 seviyesine yükselecek. Bankacılık sektöründe beklentilerin hem piyasa dengesini hem de mevduat faizlerini aşağı çekecek yeni adımlar Merkez Bankası tarafından atılacak. Böylece Nurettin Canikli’nin yapmış olduğu açıklamaya göre mevduat faizi kredi faizinin omurgasını oluşturduğu nedeni ile rekabet şartları var. Ancak bu sınırlı kalmamalı şeklinde açıklama yaptı.

Faizlerde yapılacak olan ilk hamlenin ardından ikinci hamle de ucuz gıda sağlanabilmesi için gerçekleştirilecek. Gıda fiyatlarının aşağı çekilmesi için de üretim tedarik ve parakende olmak üzere üç aşama da bu konu incelenecek ve vatandaş için oldukça önemli olan 25 kritik ürün üzerinde yeni tedarik modeli ortaya konularak aynı dalgalanmalar önlenecek. Maliyetlerin aşağıya çekilmesi sağlanırken üreticinin de tüketicinin de mağdur olması önlenecek.

 

Merkez Bankası Gıda Enflasyonu Ve Faizler İçin Hızla Çalışıyor! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gıda enflasyonu yüksek faizler konusunda hamle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!