e-Tebligat Uygulaması İçin Gerekli Hazırlıklar Sürüyor!

Maliye Bakanlığı tarafından 1 yıldır kullanılan e-tebligat sistemi diğer kamu kurumlarında da kullanıma açılacak ve Mecliste planlanan teklifin yasalaşması ile birlikte trafik ve kara yollarında meydana gelen HGS cezaları gibi birçok idari para cezası elektronik ortamda görülecek.

e-Tebligat Uygulaması İçin Gerekli Hazırlıklar Sürüyor!

Mecliste son dönemde görüşülen e-tebligat sistemi ile birçok kişi değerlendirmede bulunurken TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Kurtuluş Nevruz’da her firmanın zorunlu hale getirdiği tebligat adresi zorunluluğunun artık hukuki olarak da bir sürece girmiş olması nedeniyle bireyler için de zorunlu olacağını dile getirdi. Önümüzdeki dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesi planlanan ve elektronik tebligat sistemi kanununda değişiklik kabul edilirse HGS cezaları gibi birçok idari para cezası bu yolla vatandaşlara artık elektronik ortamdan bildirilecek.

İlk uygulama İzmir'de başladı ve yargılama suresi %90 düştü. İzmir'de gerçekleştirilen bu uygulamanın yargılama süresini de oldukça azalttığını söyleyen Nevruz sistem sayesinde İzmir'de meydana gelen pilot uygulama yargılanma süresi %90 azaldı. 4.5 milyon dava bulunan Türkiye'de bir davanın taraflarına gönderilmesi gereken tebligat sayısının düşünülmesinin de 13 milyon adet tebligatın e-tebligat yöntemi ile gönderilmesi sağlanacak. Böylece kamu idarelerinde posta masraflarından kurtulunacak.

Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren e-tebligat adresi tüm bireyler için zorunlu hale gelecek. Hali hazırda kayıtlı elektronik posta hesabı bulunanlar e-tebligat almak için de bu adresi kullanabilecek. Ancak almayanlar için e-tebligat adresinin yürürlüğe girmesi ile birlikte zorunlu hale gelecek.

e-Tebligat Uygulaması İçin Gerekli Hazırlıklar Sürüyor! TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Kurtuluş Nevruz idari para cezası elektronik ortamda görülecek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!