35 Liradan İhraç Edilen Organik Fasulye!

Ordu'nun ilçelerinden biri olan Akkuş'ta 6 yıl öncesine kadar 2 liradan satılan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından “coğrafi işaretler”den biri olarak tescillenen şeker fasulyenin fiyatı 20 lirayı gördü. Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya organik üretim gerçekleştirdiği yeni yılda Avrupa ülkelerine bu fasulyenin kilosunu 35 TL den 100 ton olarak ihraç etmeyi hedeflediklerini duyurdu.

35 Liradan İhraç Edilen Organik Fasulye!

Akkuş ilçesinde yetişen ve eskiden kilosu 2 liradan satılan Akkuş şeker fasulye yaklaşık 6 yıl kadar önce Ziraat Odası'nın girişimleri sonucu Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ olarak tescile sahip oldu. Tescilli bir ürün olduktan sonra geçen yıl fasulyenin artan fiyatı 20 TL civarında seyrederken 2000 üretici 300 ton şeker fasulyeyi ürettiklerini ve yurt içinden ve yurt dışından bu fasulye için yoğun talep olduğunu dile getirdi. Sulama sorunu sebebiyle talebi karşılayamadıklarını dile getiren Ziraat Odası Başkanı ilçe de kurdukları paketleme fabrikasında ürünü paketleyerek perakende olarak sattıklarını dile getirdi.

Fındık fiyatlarını aşan ve çok daha fazla kazandıran organik şeker fasulye üreticiler tarafından alternatif bir ürün olarak görülmekte ve Akkuş şeker fasulyenin değerini sağlayabilecek başka bir fasulye çeşidinin olmadığı söylenmektedir. Erken pişen, kabuksuz ve lezzetli olması özelliği ile Türkiye'de fasulyede en geçerli marka haline gelen Akkuş şeker fasulyesi özellikle de sağlığa faydalı bir besin olmasıyla da dikkat çekiyor. Böbrek şekline benzeyen ve beyaz renkli, kendine özel tadı ve aroması ile en çok tercih edilen fasulye olan bu ürün Avrupa'dan 35 TL’ye talep ediliyor.

35 Liradan İhraç Edilen Organik Fasulye! 2 liradan satılan Akkuş şeker fasulye Avrupa'dan 35 TL’ye talep ediliyor Türk Patent Enstitüsü coğrafi işaret
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!