Kaçak Sigara Ülkeye Zarar Veriyor!

Tütün ve kaçak sigara ülke bütçesine büyük bir zarar veriyor. Her yıl ortalama 8.5 milyar TL devletin kasasına girmesi gerekirken bu para duman olup uçuyor. Kaçak olmayan sigaranın çeyrek fiyatına satılan kaçak tütün, kaçak sigarayı da geçti.

Kaçak Sigara Ülkeye Zarar Veriyor!

Türkiye tütün pazarı yasal olarak 105 milyar dal, 13 milyar kaçak sigara dalı olmak üzere 118 milyar dal sigaradan oluşuyor ve dünya dal tütün pazarında bu tüketim ile 8. sırada olan Türkiye sigara üretiminde ilk üç ülke arasında yer alıyor. Tütün sektöründe toplam vergi gelirinin ise ülke ekonomisine katkısı 40 milyar lira olurken kaçak sigara ve son dönemde artışa geçen kaçak tütün satımı nedeniyle devlet bu konuda büyük bir kayba uğruyor.

Üstelik bilgilere göre kaçak tütün satımı kaçak sigarayı da geçti ve özellikle de terör örgütlerinin finans kaynağı olarak bilinen kaçak sigara her yıl ülke vergisinde değer olarak 3.5 milyar liralık kayba uğratıyor. Kaçak sigara da yüzde 20 üzerindeyken önlemlerle yüzde 12’lere düşen bu kayıp bu sefer de yasadışı tütün satışları ile yine ortaya çıktı ve verdiği kayıp 5 milyar değerini buldu.

Paketi 2 liraya satılan kaçak sigara tiryakilerin tercihi oluyor. Ucuz olduğu için aynı sigaranın kaçağını kullanmak daha ekonomik hale geliyor. Hatta kimileri açık tütünü tercih ediyor. Tütün Sanayicileri Derneği Başkanı Gökhan Bilgiç'in yapmış olduğu açıklamaya göre 10 lira ile satılan bir paketin yaklaşık 8.5 vergi olarak ülkeye dönerken 2-2.5 liraya alınan kaçak tütünle bandrolsüz 20 adetlik sigaralar satışa sunuluyor.

Kaçak Sigara Ülkeye Zarar Veriyor! Türkiye tütün pazarı Tütün ve kaçak sigara
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!