Rusya İle Ticarette Büyük Gelişme! Yüzler Güldü

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleşen yaş sebze ve meyve ürünleri başta olmak üzere kısıtlamaların sonlandırılması yönünde bir bildiri imzalandı ve sektör temsilcileri bu konuda sevincini saklayamadı. Türkiye'de üretilen yaş meyve ve sebzelerin ihracatlarının Türkiye yaş meyve sebze ihracatçıları yönetim kurulu başkanı tarafından yapmış olduğu açıklama ile sebze ve meyve ihracatı pazarının 2 milyar dolara yakın olduğunu dile getirdi.

Rusya İle Ticarette Büyük Gelişme! Yüzler Güldü

İhracatın büyük bir kısmını narenciye ürünleri oluştururken ihracatın artmasında en büyük katkıyı ise kiraz, domates, üzüm, vişne ve nar gibi meyvelerin yer aldığını söyleyen yönetim kurulu başkanı Ali Kavak bu ürünler arasında Rusya pazarının en önemli pazar olduğunu vurguladı. Yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye ile Rusya arasında ticari ilişkiler için öne sürülen engel ve kısıtlamaların kaldırılması sayesinde Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliğin bitmesi ticari faaliyetleri de güzelleştirdi şeklinde açıklama yaptı. Rusya ve Türkiye arasında meydana gelen ticari kısıtlamalar kaldırıldığında bu anlaşmaların yansımasının çok önemli olacağını düşünüyoruz ve taze üzüm, armut, elma ve çilek gibi ürünlerin ihracattaki payı oldukça önemli şeklinde açıklama yaptı.

Ticaret alanında kısıtlamaların engellenmesi ile Rusya pazarına yeniden girilmesi Türkiye ekonomisine olumlu yönde yansıyacağına değinen Kavak kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte hem üretimimiz hem de ihracatımız artacak ve bu ülke ekonomisine olumlu yansıyacak dedi. Bu gelişme ile birlikte bir zincir halinde istihdama ve çalışma hayatının standartlarına da büyük bir katkı sağlayacaktır şeklinde açıklamalarını sürdürürken yaş meyve ve sebze sektörü emek üzerine yoğunlaşmış bir konumdadır. Milyonlarca insan bu işten ekmeğini kazanmaktadır. Özellikle de kırsal bölgede yaşayan kişiler sosyal ve ekonomik açıdan bu alanda çalışmak için uygundur şeklinde açıklamalarını tamamladı. Türkiye ekonomisinde önemli bir payı olan ihracat konusunda yaş meyve ve sebze ihracatının da önemli bir paya sahip olması ve bu süreçte yalnızca Rusya için değil bütün ihracat pazarlarında faaliyet gösterme konusunda aşama kaydetmeliyiz şeklinde açıklamalarını tamamladı.

 

Rusya İle Ticarette Büyük Gelişme sebze ve meyve ihracatı Rusya pazarı Türkiye ile Rusya arasında ticari ilişkiler yaş meyve ve sebze sektörü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
ABank'tan 20.000 TL İhtiyaç Kredisi ve Ödeme Planı
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!
Fibabanka'dan Belgesiz 5.000 TL Anında Kredi!